Iława

Miasto Iława położone jest na Mazurach w „Zielonych Płucach Polski”, które charakteryzuje czyste powietrze i piękno przyrody. Pod względem przyrodniczym Iława i okolice zaliczane są do najciekawszych terenów w Polsce. Znajduje się tu kilka rezerwatów przyrody. Na jeziorze Jeziorak usytuowanych jest 16 wysp. Z Iławy można dopłynąć, aż do Morza Bałtyckiego poprzez jezioro Jeziorak i zabytkowy, unikatowy na skalę światową Kanał Elbląski z pochylniami. Przed II wojną światowa miejscowość nazywano „Perłą Oberlandu”.

Iława - Widok z drona
Iława - Gastronomia
Iława - Kultura

Bogate zaplecze gastronomiczne zabierze nas w kulinarną podróż do każdego z zakątków świata. Coś dla siebie znajdą tu także ci, którzy są ciekawi tradycyjnych regionalnych smaków. Miasto nazywane jest letnią stolicą jazzu tradycyjnego ze względu na organizowany tu najstarszy festiwal tego gatunku muzyki w Europie – Old Jazz Meeting „Złota Tarka”.

Historia Iławy

Iława zwana Perłą Oberlandu ma długą i piękną historię. Założona została w 1305 roku przez komtura krzyżackiego z Dzierzgonia, Sieghonda von Schwarzburg, który nadał jej prawa miejskie. Swój największy rozwój Iława przeżyła pod koniec XIX wieku, kiedy to zyskała drogę wodną do Elbląga i Ostródy, linie kolejowe do Malborka i Gdańska, sąd obwodowy i urząd celny.

Iława

Stare Miasto Iławy pełne było kolonialnych sklepików z bogatym asortymentem, wykwintnych restauracji serwujących wyśmienite dania regionalne, z których sławny na całą okolicę był błękitny węgorz.

W mieście rozwijał się przemysł, działał tartak, a w browarze warzono wyśmienite piwa. Miasto posiadało własną gazetę. Zwieńczeniem rozwoju Iławy była budowa ratusza, którego budowę zainicjował ówczesny burmistrz K. F. Giese. Inwestycja kosztowała łącznie 290 tysięcy marek – fakt, że miasto było stać na taki wydatek, najlepiej ukazuje dobrą kondycję ówczesnej Iławy.

Marina Iława
źródło: Urząd Miasta Iławy

Pod względem mieszkańców przedwojenna Iława stanowiła wówczas prawdziwą mieszankę kulturową, narodowościową i wyznaniową. 

Iława - Historia
źródło: Urząd Miasta Iławy
Iława - Historia
źródło: Urząd Miasta Iławy

W mieście żyli obok siebie Niemcy, Polacy, Żydzi, a nawet Szkoci i Holendrzy.

Druga Wojna Światowa zmieniła oblicze Iławy, która została prawie doszczętnie zburzona. Okres powojenny, to powolne odbudowywanie świetności Iławy, które trwa do dziś.

Iława - Historia
źródło: Urząd Miasta Iławy
Iława kiedyś
Iława dziś

Komunikacja
Iławy

Iława jest jednym z lepiej skomunikowanych miast na pojezierzu Mazurskim. Leżąca pomiędzy autostradą A1, a międzynarodową drogą europejską E77 tzw. „siódemką”. Dodatkowo ma bardzo szybkie i wygodne połączenie kolejowe, które obsługuje ekspres Pendolino. Mieszkańcy miast centralnej Polski dotrą tu w zaledwie 2 godziny. Swoje stacje mają tu wszystkie pociągi jadące od strony Warszawy, Gdańska, Poznania i Olsztyna.

Marina Iława - Komunikacja
Ekspres Pendolino